Jānis Vītoliņš: Ventspils ir teicamā līmenī – tagad būtiskākie ir demogrāfijas jautājumi un turpmākā attīstība

Saruna ar Ventspils valstspilsētas domes priekšsēdētāju Jāni Vītoliņu.

Kā vērtējat aizvadīto pašvaldības sasaukumu, paveikto šajā laikā?

Galvenais uzdevums bija īstenot programmu, ko bijām izvirzījuši. Ar gandarījumu varu teikt – esam izpildījuši savus solījumus un realizējuši visus ieplānotos projektus. Tostarp tādi objekti kā zinātnes centrs “Vizium”, Piejūras Brīvdabas muzejs, Gāliņciema bibliotēka, kā arī būtiski ieguldījumi veselības aprūpē. Pabeigta centrālās katlumājas rekonstrukcija, izveidoti jauni atpūtas un izklaides objekti – rodelis, velotrase un disku golfa laukums. Svarīgs virziens bijusi arī sociālā joma. Šo ieceru īstenošana nebūtu iespējama bez profesionāla komandas darba!

Kādi projekti ir nākotnes iecerēs?

Visaugstākā prioritāte ir iedzīvotāju skaita noturēšana un demogrāfijas atbalsta programma. Valsts jau sešus gadus neprasmīgi pārvalda ostu, kā rezultātā ir būtiski samazinājies darbavietu skaits pilsētā. Jauniešu piesaiste un reemigrācijas programmas aktualizācija ir viens no būtiskākajiem pilsētas uzdevumiem tuvāko gadu laikā. Līdz ar to – prioritāte arī nākotnē būs jaunu darbavietu izveide. Lai noturētu un piesaistītu iedzīvotājus, jābūt stabilam darba piedāvājumam.

Protams, ir zināms rūgtums, ka nācās atlikt Industriālā parka izveidi, kas saistīts ar nesamērīgajām projekta prasībām, bet iestrādes turpināsim – Ganību ielā plānojam realizēt divu rūpniecisko ēku būvniecību.

Papildus tam – sociālā palīdzība, infrastruktūras uzturēšana un darbs pie tā, lai pašvaldība pilnvērtīgi atgrieztos ostas pārvaldē.

Tās ir stratēģiskas jomas, kurām nepieciešama konsekvence un ilgtermiņa skatījums.

Kā pašvaldība izvēlas, kādus projektus īstenot?

Visi projekti un iespējas piesaistīt finansējumu tiek detalizēti izvērtētas – vai sasniedzamie rādītāji ir reāli, vai pašvaldībai netiek uzliktas nesamērīgas saistības. Jebkura iecere tiek vērtēta pēc tās ilgtspējas, lietderības un atbilstoši pašvaldības prioritātēm, apzinot iedzīvotāju vajadzības. Pašreizējais projektu portfelis ir aptuveni 70 miljoni, bet projektu idejas ir par aptuveni 600 miljoniem. Būtiski, ka pašvaldības kontā ir arī līdzekļu atlikums – aptuveni 9 miljoni eiro, turklāt saistību līmenis ir viszemākais starp visām valstspilsētām.

Neapšaubāmi, liela nozīme ir arī sadarbībai ar komersantiem. Kā viens no veiksmīgiem piemēriem šādai sadarbībai ir bērnu atpūtas centra “Sapņu zeme”, ko ar nelielu pašvaldības atbalstu īstenoja komersanti no Vidzemes. Virziens, kur pašvaldībai ir atbalstošā funkcija, ir tas, kurā jāstrādā arī turpmāk.

Vēl viens no piemēriem ir dzīvojamo māju būvniecība vecpilsētā. Projekts Kuģinieku ielā 7 jau īstenots, un vēl pieteikušies četri komersanti, kas būtu gatavi šādus projektus īstenot.

Kā realitātē redzat jauniešu piesaisti dzīvei Ventspilī?

Lai jaunieši paliktu pilsētā vai pārceltos uz Ventspili, pirmkārt, nepieciešams darbs un dzīvesvieta. Ne visi jaunieši ir gatavi strādāt rūpnīcās, kas gadu gaitā pilsētā izveidotas. Jauniešus šobrīd vairāk interesē IT joma, darbavietas, kas saistītas ar mūsdienu tehnoloģijām, tas ir virziens, kur nepieciešama vēl ciešāka sadarbība ar komersantiem un izglītības iestādēm. Šajā virzienā jau darbojas Ventspils Augsto tehnoloģiju parks, Čoderu ģimenes radītās Moomentum koprades telpas, Ventspils Augstskolas Business Academy.

Mums ir projektu konkursi gan kultūras, gan sporta jomā, kur jaunieši var pieteikt savas idejas. Svarīgi būt aktīviem. Jaunatnes lietu komisijai sadarbībā ar Ventspils Jauniešu domi ir iespējas aktīvi darboties un īstenot idejas.

Esmu pārliecināts, ka ar pareizajiem instrumentiem varam panākt, ka liela daļa Ventspils Augstskolas un Ventspils Tehnikuma beidzēju atrod darbu un paliek dzīvot Ventspilī.

Izglītības, kultūras, sporta, atpūtas un izklaides iespējas jau radītas ļoti plašas, un ar šajā jomā paveikto noteikti varam lepoties!

Kā vērtējat pārmetumus, ka pārāk daudz līdzekļu tiek izlietots sportam un kultūrai?

Atbalsts kultūrai un sportam nevar tikt pretnostatīts citiem būtiskiem jautājumiem. Tie viens otru tikai papildina. Ventspilī tiešām ir plaša atbalsta programma sportam, un līdz ar to ir gan aktīvi jaunieši sporta skolā “Spars” un sporta klubos, gan plaši apmeklēti tautas sporta pasākumi, gan ārpus Latvijas redzami ventspilnieku sasniegumi! Arī kultūras piedāvājuma klāsts ir ļoti plašs – koncertzālē “Latvija”, teātra namā “Jūras vārti” un citviet. Protams, arī mūsu ikgadējie svētki. Tas veido dzīves kvalitātes līmenī.

Vienlaikus nozīmīga pašvaldības budžeta daļa tiek novirzīta sociālajiem pakalpojumiem un pabalstiem, mēs gādājam par mūsu senioriem, no pašvaldības budžeta finansējam arī “Cimdiņu”.  Pēdējo gadu laikā ir izdevies palielināt visa veida pabalstus.

Ventspils infrastruktūra ir ļoti sakārtota,  tāpēc galvenais uzdevums šobrīd ir esošās infrastruktūras uzturēšana teicamā līmenī, kā arī komunālo pakalpojumu efektivitātes uzlabošana.

Kāda ir Jūsu nostāja par ostas pārvaldības maiņu?

Viens no galvenajiem pašvaldības uzdevumiem vai mērķiem ir atgriezties ostas pārvaldībā līdzvērtīgās pozīcijās ar valsti. Pašvaldībai ir jāpiedalās lēmumu pieņemšanā saistībā ar ostu, šos lēmumus, kas ietekmē ventspilniekus, nevar pieņemt rīdzinieki. Ļoti ceru, ka mums jau tuvākajā laikā izdosies atgriezties ostas pārvaldībā un veicināt ostas attīstību.

Kāda ir iespēja iedzīvotājiem līdzdarboties lēmumu pieņemšanā?

Mēs šajā ziņā bijām soli priekšā valstij. Sava veida līdzdalības budžets Ventspilī tiek īstenots jau trīs gadus, atvēlot pat līdz 3 miljoniem eiro gadā. Iedzīvotāju, NVO, sporta klubu ierosinājumi tiek izskatīti un iespēju robežās īstenoti. Šogad tas tiek formalizēts arī pēc jaunā valsts likuma. Bet jāsaka – šī pieeja Ventspilī pēc būtības darbojas jau sen – aktīvs dialogs ar sabiedrību mums vienmēr ir bijusi prioritāte.

Ko vēlaties pateikt ventspilniekiem?

Es aicinātu neklausīties tajos, kuri cenšas Ventspili nomelnot. Mūsu pilsēta ir teicamā Eiropas līmenī. Esam saglabājuši augstu dzīves kvalitāti, rīkojamies atbildīgi ar finansēm, attīstām pilsētu ar ilgtermiņa skatījumu. Jā, problēmas pastāv, īpaši saistībā ar valsts pārvaldi ostā, taču esmu pārliecināts – mēs spēsim tās pārvarēt. Ventspils arī turpmāk būs pievilcīga dzīvošanai un investīcijām.